UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem
  1. Serwis nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w plikach cookies.
  2. Pliki cookies (tzw. „ciasteczka”) stanowią dane informatyczne, w szczególności pliki tekstowe, które przechowywane są w urządzeniu końcowym Użytkownika Serwisu i przeznaczone są do korzystania ze stron internetowych Serwisu. Cookies zazwyczaj zawierają nazwę strony internetowej, z której pochodzą, czas przechowywania ich na urządzeniu końcowym oraz unikalny numer.
  3. Podmiotem zamieszczającym na urządzeniu końcowym Użytkownika Serwisu pliki cookies oraz uzyskującym do nich dostęp jest operator Serwisu … [nazwa podmiotu] z siedzibą pod adresem ….
  4. Pliki cookies wykorzystywane są w celu:

a)      dostosowania zawartości stron internetowych Serwisu do preferencji Użytkownika oraz optymalizacji korzystania ze stron internetowych; w szczególności pliki te pozwalają rozpoznać urządzenie Użytkownika Serwisu i odpowiednio wyświetlić stronę internetową, dostosowaną do jego indywidualnych potrzeb;

b)      tworzenia statystyk, które pomagają zrozumieć, w jaki sposób Użytkownicy Serwisu korzystają ze stron internetowych, co umożliwia ulepszanie ich struktury i zawartości;

c)       utrzymanie sesji Użytkownika Serwisu (po zalogowaniu), dzięki której Użytkownik nie musi na każdej podstronie Serwisu ponownie wpisywać loginu i hasła;

d)      ….

  1. W ramach Serwisu stosowane są dwa zasadnicze rodzaje plików cookies: „sesyjne”  (session cookies) oraz „stałe” (persistent cookies). Cookies „sesyjne” są plikami tymczasowymi, które przechowywane są w urządzeniu końcowym Użytkownika do czasu wylogowania, opuszczenia strony internetowej lub wyłączenia oprogramowania (przeglądarki internetowej). „Stałe” pliki cookies przechowywane są w urządzeniu końcowym Użytkownika przez czas określony w parametrach plików cookies lub do czasu ich usunięcia przez Użytkownika.
  2. W ramach Serwisu stosowane są następujące rodzaje plików cookies:

a)      „niezbędne” pliki cookies, umożliwiające korzystanie z usług dostępnych w ramach Serwisu, np. uwierzytelniające pliki cookies wykorzystywane do usług wymagających uwierzytelniania w ramach Serwisu;

b)      pliki cookies służące do zapewnienia bezpieczeństwa, np. wykorzystywane do wykrywania nadużyć w zakresie uwierzytelniania w ramach Serwisu;

c)       „wydajnościowe” pliki cookies, umożliwiające zbieranie informacji o sposobie korzystania ze stron internetowych Serwisu;

d)      „funkcjonalne” pliki cookies, umożliwiające „zapamiętanie” wybranych przez Użytkownika ustawień i personalizację interfejsu Użytkownika, np. w zakresie wybranego języka lub regionu, z którego pochodzi Użytkownik, rozmiaru czcionki, wyglądu strony internetowej itp.;

e)      „reklamowe” pliki cookies, umożliwiające dostarczanie Użytkownikom treści reklamowych bardziej dostosowanych do ich zainteresowań.

f)       ….

  1. W wielu przypadkach oprogramowanie służące do przeglądania stron internetowych (przeglądarka internetowa) domyślnie dopuszcza przechowywanie plików cookies w urządzeniu końcowym Użytkownika. Użytkownicy Serwisu mogą dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących plików cookies. Ustawienia te mogą zostać zmienione w szczególności w taki sposób, aby blokować automatyczną obsługę plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej bądź informować o ich każdorazowym zamieszczeniu w urządzeniu Użytkownika Serwisu. Szczegółowe informacje o możliwości i sposobach obsługi plików cookies dostępne są w ustawieniach oprogramowania (przeglądarki internetowej).
  2. Operator Serwisu informuje, że ograniczenia stosowania plików cookies mogą wpłynąć na niektóre funkcjonalności dostępne na stronach internetowych Serwisu.
  3. Pliki cookies zamieszczane w urządzeniu końcowym Użytkownika Serwisu i wykorzystywane mogą być również przez współpracujących z operatorem Serwisu reklamodawców oraz partnerów.
  4. Więcej informacji na temat plików cookies dostępnych jest pod adresem …………………….… lub w sekcji „Pomoc” w menu przeglądarki internetowej.
czwartek, 17 grudzień 2015 16:42

Hajnówka: Budżet na 2016 - podziękujmy mieszkańcom

Napisał 
Oceń ten artykuł
(1 głos)

aARS 2847

W dniu 16 grudnia 2015 roku odbyła się XI Sesja Rady Miasta Hajnówka, w której wzięło udział 19 radnych.

Jak zwykle obfitowała ona w wiele różnych zapytań i interpelacji do Burmistrza Miasta, ale zdominowana została przede wszystkim przez dyskusję nad przyjęciem budżetu miasta na rok 2016 oraz nad projektem uchwały dotyczącej zmiany wysokości tj. obniżenia dotychczasowych diet naszych miejskich radnych.

 

Na początku jednak, miało miejsce niezwykłe wydarzenie, ponieważ po raz pierwszy na Sesję Rady przybyli ksiądz dziekan Józef Poskrobko oraz ksiądz dziekan Michał Niegierewicz: "Dziś chcemy Państwu przekazać, tutaj do tej wspaniałej sali, krzyż katolicki i ikonę prawosławną, nasze chrześcijańskie znaki, których niestety w tej sali jeszcze nie ma... Oby Państwa rady (bo mi słowo radny kojarzy się z radzeniem), przyczyniły się do tego że Hajnówka będzie naprawdę rosła w tą także siłę duchową, a wszelkie dyskusje które tutaj Państwo toczycie, a my śledzimy, będą też przez społeczeństwo nasze akceptowane. Niech więc te znaki będą również wyrazem zatroskania kościoła Rzymsko-katolickiego i cerkwi prawosławnej, o losy naszego miasta, że my jesteśmy z wami, modlimy się za was, za całe miasto, oczywiście popieramy dobre inicjatywy i tylko tych dobrych inicjatyw oczekujemy".

"W przededniu zbliżających się Świąt chcemy życzyć Państwu wszystkiego najlepszego, do Siego Roku. Święta Bożego Narodzenia są to święta radości a jednocześnie miłości i pojednania, i życzymy żeby one wniosły tu do tego gremium zrozumienie, wzajemny szacunek, i wszystko to co dobre żeby stąd wychodziło. Wszystkiego dobrego".

Następnie księża na ręce Przewodniczącego przekazali krzyż i ikonę: "Niech te insygnia nasze chrześcijańskie, zarówno ikona jak i krzyż rzeczywiście niech będą nie tylko tym prezentem mikołajkowym dla całej rady, dla całego naszego społeczeństwa, ale aby przypominały wszystkim nam że jesteśmy z wami, troszczymy się o was i modlimy. I oby ten 2016 rok był lepszy, wspanialszy, abyśmy mogli szczycić się tym że w tak pięknym mieście jak Hajnówka żyjemy i że w wasze ręce, my społeczności hajnowskie daliśmy nasz los. Wesołych Świąt i Szczęść Boże".

 

Burmistrz Miasta Hajnówka Jerzy Sirak powiadomił zebranych że zakończyło się spotkanie z Ministrem Środowiska Andrzejem Koniecznym, na które zaprosił go jako szef Euroregionu Puszcza Białowieska, z którym wspólnie z samorządowcami rozmawiali o Puszczy Białowieskiej w sprawie jej katastrofalnego stanu.

Samorządowcy uzgodnili że dobrze będzie aby poszczególne samorządy oraz Powiat Hajnowski zajęły stanowisko i apel do Pani Premier Szydło w sprawie zasad gospodarowania środowiskiem Puszczy Białowieskiej. Burmistrz zwrócił się do rady o upoważnienie go do wystosowanie i przekazania stanowiska do Pani Premier. Miałoby to być wspólne stanowisko mieszkańców regionu Puszczy Białowieskiej, poparte jak największą ilością podpisów naszego Powiatu.

 

Burmistrz poinformował również, że odbyła się konferencja w Białowieży odnośnie aneksowania Planu Urządzania Lasu. Celem jest podjęcie decyzji i działań w związku z zagrożeniem ekspansją kornika drukarza. Sytuacja jest katastrofalna, jest kilkaset tysięcy m3 tzw. drewna kornikowego (zainfekowanego przez kornika). Zostało skierowane wystąpienie do Ministra Środowiska popierające stanowisko i starania Nadleśnictwa Białowieża o dokonanie Aneksu w Planie, ale też wnioskujemy o ponowną inwentaryzację i ocenę tego stanu zagrożenia oraz podjęcie stosownych decyzji w stosunku do wszystkich nadleśnictw.

 

W dalszej części przedstawiony został program Planu Gospodarki Niskoemisyjnej dla Gminy Miejskiej Hajnówka.

 

Następnie Burmistrz Jerzy Sirak przypomniał zebranym oraz oglądającym Sesję w telewizji kablowej, podstawowe dane budżetowe, bo radni z danymi dotyczącymi poszczególnych kwot zawartych w budżecie na 2016 rok, mogli zapoznać się już dużo wcześniej.

Jak dowiadujemy się z informacji Burmistrza, prognozowane dochody budżetowe miasta to 57.833.973 zł, a wydatki 56.910.481 zł, z czego wynika że miasto powinno osiągnąć nadwyżkę budżetową w kwocie 923.493 zł, która ma być przeznaczona na spłatę zobowiązań miasta.

Planowane zadłużenie na koniec 2015 roku to : 19 mln 583 tyś. zł,

planowane zadłużenie na koniec 2016 roku to : 18 mln 660 tyś. zł.

Burmistrz dodał, że nie widzi zagrożeń dla wykonania budżetu w takiej formie.

Wszystkie Komisje wcześniej opowiedziały się za przyjęciem budżetu miasta w takiej formie, także Regionalna Izba Obrachunkowa wydała pozytywną opinię, z pewnymi jednak ograniczeniami.

 

W dalszej części Radni zadawali Burmistrzowi pytania do przedstawionego budżetu ; radny Mironczuk dopytywał np. o zadania inwestycyjne miasta oraz kiedy Hajnówka zacznie się rozwijać i na jakiej płaszczyźnie. Stwierdził też, że jest to budżet zrównoważony, wygodny do zrealizowania i bez zobowiązań.

Radny Łabędzki zadał cały szereg pytań, stwierdzając że nie jest zwolennikiem przyjęcia tego budżetu, ponieważ nie odpowiadają mu się niektóre jego założenia "Mamy problem z majątkiem miasta". "Mieszkańcom należy pogratulować, ponieważ ich udział w budżecie miasta to jest 26 590 150 zł, to są rożne pochodne, podatki itd., którymi mieszkańcy partycypują w tym budżecie, więc niemal połowa budżetu pochodzi z kieszenie hajnowskiego podatnika, przez różne formy opodatkowania".

Wskazywał na delikatny spadek płac nauczycieli w szkołach podstawowych i gimnazjach oraz podzielił się swym wątpliwościami odnośnie programu wspierania rodziny Gminy Miejskiej Hajnówka, dla której założenia programu mówią o promowaniu wartości rodzinnych, wzmocnieniu roli i funkcji rodziny oraz podniesieniu świadomości społecznej w przedmiocie planowania i funkcjonowania rodziny (7 założeń), ale mamy spadek nakładów na cele tzw. około-rodzinne, a wydawałoby się że powinniśmy planować wyższe nakłady. Pomoc społeczna w Hajnówce to 22,3 planowanych wydatków (12 698 000 zł), radny dopytywał też o remont miejsca pamięci na ul. Międzytory (to ma być remont czy jakaś inwestycja w tym miejscu), o wydawnictwo Gazety Hajnowskiej (czy ta gazeta faktycznie się ukazuje), złożył także merytoryczny wniosek o wykreślenie części zapisu "oraz wspieranie inicjatyw promujących walkę z wszelką nietolerancją, uprzedzeniami i stereotypami. Dlaczego? dlatego że wiele osób uważa że to może być takie bocznymi drzwiami wprowadzanie jakiejś ideologii genderowej".

Radny Giermanowicz w ramach refleksji dodał, że nasze założenia do budżetu są głównie oparte o dochodu bieżące, a główne gro naszych pieniędzy w budżecie to są przed wszystkim od osób fizycznych, jeśli chodzi o PIT-37: "Ja tu widzę pewne niebezpieczeństwo obserwując działania naszego rządu, że te dochody mogą spaść w przypadku podniesienia kwoty wolnej od podatku, w przypadku naszej Gminy to jest 14,2 mln zł. Otóż dochody do budżetu miasta z podatku PIT to są miejsca pracy – od każdej złotówki, w przypadku podatku PIT, jest odprowadzana kwota do budżetu miasta, zgodnie ze wskaźnikiem Ministra Finansów. Poza tym CIT od osób prawnych to zaledwie bodajże 450 000 zł. Drugie źródło finansowania naszego budżetu to jest podatek od nieruchomości, osoby prawne to ok. 8 mln zł. Ja walczę o to by premiować naszych przedsiębiorców i dążyć do tego by powstawały miejsca pracy". Radny wskazał również że wskaźnik zadłużenia miasta jest bezpieczny i wynosi ok. 32%.

 

Następnie Burmistrz Miasta odpowiadał na pytania radnych, a po tym Przewodniczący zarządził głosowanie nad przyjęciem budżetu miasta na rok 2016 - ZA opowiedziało się 16 radnych, 3 było PRZECIW.

Tym samym budżet Miasta Hajnówka na rok 2016 został przyjęty, za co Burmistrz podziękował radnym.

 

Gorąca dyskusja radnych wywiązała się przed głosowaniem nad przyjęciem uchwały o ustaleniu wysokości diet i zwrotu kosztów podróży (zmniejszeniu diety radnych miasta do 350 zł miesięcznie, dziś to 582 zł miesięcznie). Radni dla porównania, podawali także przykłady wysokości diet w innych miastach regionu.

Radny Girmanowicz "Dobrze aby mieszkańcy wiedzieli jakie są diety i podstawy naliczania. Kwota bazowa to 1766,46 zł, ale co do naszego miasta stosuje się współczynnik 0,75% kwoty bazowej x1,5 - co daje kwotę 1 987,27 zł. To maksymalna wysokość diety. Nasza dieta szeregowego radnego wynosi 582,93 zł".

"Ja jestem zwolennikiem pozostawienia tej kwoty na tym samym poziomie... My z tymi pieniędzmi możemy zrobić co tylko chcemy, dofinansować festiwale, na organizacje pożytku publicznego, Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, jest dużo innych form. Ja będę głosował przeciwko tej uchwale".

Radny Borkowski "Te 580 zł które mamy, ja ich nie wydaję. To jest zwrot poniesionych kosztów jak gdyby. Uważam że te pieniądze są zbyt wysokie". Wskazał przy tym na koszty telefonów i obsługi jednomandatowych okręgów wyborczych oraz zauważył że nie wszyscy radni przykładają się do swej pracy: "Ja się nie boje o tym mówić, bo nie jestem od nikogo uzależniony, ani z nikim tu spokrewniony". Dodał że o okresie wakacyjnym nie ma komisji ani Sesji Rady Miasta oraz że jest wielu radnych niepracujących zawodowo, więc rekompensata za utracone wynagrodzenie z powodu nieobecności w pracy, się nie należy, a także że funkcja radnego jest funkcją społeczną "ja startując na radnego zadałem sobie kilka pytań: Czy ja się tutaj nadaję, czy ja lubię ludzi, czy lubię im pomagać?... a niektórzy radni liczą aby jak najwięcej w kieszeni im zostało po zakończonym miesiącu".

Radny Łabędzki :"Dieta to nie jest wynagrodzenie za naszą pracę, jest to zwrot możliwych ponoszonych kosztów, które są związane z pełnieniem funkcji radnego". "Jeżeli stać nas na dobroczynność, wyjmijmy ze swojego portfela i zapłaćmy za to. Nie bierzmy z portfela społecznego, publicznego żeby wykazać się dobroczynnością". "Zadajmy sobie pytanie czy faktycznie ja muszę tyle otrzymać", "Żebyśmy juto gdzieś tam mogli uczciwie spojrzeć ludziom w oczy".

Radny Markiewicz: "Dieta pełni pewne funkcje dla radnego, to zwroty kosztów, rekompensaty utraconych zarobków, to funkcja aktywizowania radnych", "Nie oszukujmy się, aktywność zależy też od zasobności portfela", "Powiem wprost, obniżając dietę karzemy w ten sposób radnych aktywnych". Zauważył że każdy radny, jeśli jego dieta jest za wysoka, ma możliwość "pozbycia się jej" na rzecz np. fundacji.

Radna Chaniło dopytywała ilu radnych zgłosiło się do wyborów rad osiedli w celu pracy społecznej.

Radny Czurak: "Ja mam w sobie poczucie winy... bo pierwszy mój wniosek dlaczego, to że sam sobie ustalam wynagrodzenie... To jest tu nasza autonomiczna decyzja". "Uważam to za legislacyjnie nieszczęśliwe i nietrafne rozwiązanie", "Bo tak naprawdę nie jesteśmy tu dla diet". Zwracając się do przybyłych mieszkańców, radny zapytał czy np. 100 zł (diety) to jest dużo czy mało. Jeden z mieszkańców odpowiedział na to, że i po 100 złotych by radnym nie dał.

 

Po tym wszystkim Przewodniczący zarządził głosowanie nad projektem ; za przyjęciem uchwały było 4 radnych, przeciw 12, 2 wstrzymało się od głosu. Tym samym uchwała nie została przyjęta.

 

Po głosowaniu głos zabrał jeszcze Burmistrz, następnie punkt obrad przewidywał wolne wnioski. Głos zabrał radny sejmiku wojewódzkiego Mikołaj Janowski w kwestii pomocy stowarzyszeniom, organizacjom, przedsiębiorcom i po prostu mieszkańcom, w możliwości pozyskiwania środków zewnętrznych, aby wyznaczyć osobę/osoby dla podpowiadania jak pozyskać środki, gdzie pozyskać środki, jak złożyć wniosek i pomóc rozliczyć – a są dość duże środki.

Głos zabrała radna Chaniło, radny Czurak, Borkowski, Łabędzki i Giermanowicz. Radny Łabędzki zawnioskował przy tym o rozpatrzenie możliwości odsunięcia od prac rady miasta, radcy prawnego miasta.

 

Po radnych głos zabrali przybyli mieszkańcy pytając ile kosztuje roczne utrzymanie tej rady oraz wskazując aby radni zrobili referendum ile płacić za diety, aby radni sami sobie nie ustalali tych kwot.

Mówili także o wysłanym do komisji piśmie odnośnie uwolnienia się od "stalinowskich metod podatkowych, poprzez rezygnację z uchwalania bandycko wysokich stawek podatku za chlewki i drakońskimi różnicami miedzy podatkiem od metra, między fryzjerem a np. lekarzem". Przewodniczący Rady "Był Pan na Komisji, Pana temat został potraktowany..., to jest sprawa indywidualna". Mieszkaniec: "To Hitler za okupacji tak nie gnębił".

Mieszkańcy dopytywali Burmistrza także o sprawy mieszkaniowe, że po wichurze zerwało cały szczyt budynku, i do tej pory żadnego odzewu, żadnego remontu.

Radny osiedlowy pytał również, dlaczego nie likwiduje się znaków parkowania przy szkole nr 2 i nr 1, mówiąc że tak być nie powinno, i że tak traktuje się nasze dzieci i wnuki (można dostać mandat za takie parkowanie) oraz o brak remontów chodników.

 

Na koniec Sesji Burmistrz w miarę swych możliwości odpowiadał na zadawane pytania, m.in. "Proszę sobie uświadomić jaka to jest skala problemu, mimo że staramy się co roku robić nowe drogi, to mamy jeszcze 70 dróg miejskich do zrobienia", dodając też że Zakład Gospodarki Mieszkaniowej realizuje zadania w miarę swych możliwości.

 

Na koniec Przewodniczący Rady Miasta z okazji zbliżających się Świąt i Nowego Roku dla wszystkich mieszkańców Hajnówki, pracowników i przybyłych osób złożył życzenia wszystkiego dobrego przez cały Rok, Wesołych Świąt i wszystkiego dobrego w Nowym Roku.

 

Czytany 1636 razy Ostatnio zmieniany sobota, 09 styczeń 2016 19:42
Zaloguj się, by skomentować

 Copryright Torfowe Pola Sp. z o.o. / Wszystkie prawa zastrzeżone / Regulamin - Polityka prywatności Korzystania z serwisu oznacza akceptację Regulaminu